Halılarınız ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınız için bizi arayın! 0224 413 45 94 Profesyonel Halı Yıkama Fabrikası
 

Halı Bakım ve Kullanım Klavuzu

Menü

Halı Yıkama Hakkında
Online Halı Yıkama
Teşekkürler
Halı Yıkama İşlemleri
Halı Yıkamada Profesyonellik
Halı Yıkama Teknolojimiz
Halıdaki Hangi Leke Nasıl Çıkar?
Halı Kullanmanın Faydaları
İyi Halı Nasıl Belirlenir?
Türk Halı ve Kilim Tarihi
Halı Kullanım Klavuzu
 
Halı Yıkama Teknolojimiz
Halı Yıkama Makinemiz
Halı Yıkama Makinesi
Halı Kurutma Makinemiz
Halı Sıkma ve Kurutma Makinesi
 

Halı Bakımı ve Kullanım Kılavuzu

Halı, ambalajından çıkarılırken halının falçata gibi keskin cisimlerle kesilmesi çok karşılaşılan bir durumdur. Ambalaj açılırken halıya zarar verecek tarzda işlem yapılmamalıdır.

Halılar için düzenli temizlik şarttır. Halıları, güçlü ve tercihen fırçalı elektrik süpürgesiyle, halı üzerindeki trafik yoğunluğuna bağlı olarak, günlük veya haftada en az iki kere bütün yüzeyi kapsayacak şekilde süpürmek gereklidir.

Halının üzerine ayak kısmı sivri veya dar eşyalar konmamalıdır. Üzerindeki eşyalar ne olursa olsun, belirli aralıklarla halının konumu veya eşyaların yeri değiştirilmelidir. Aksi taktirde halı havı kalıcı olarak deforme olacaktır.

Sıklığı 900.000 uç ve fazlası olan halıların yüzeyini sivri veya keskin uçlu cisimlerle çizilmemelidir. Çünkü, düz duran havların arasına zorlanmayla yatan uçlar, halı havının sık olmasından dolayı kendi kendilerine düzelmeyecektir. Bu da uzun sürede halı havında deformasyona neden olacaktır.

Hav ipliği cinsi ne olursa olsun, halı yüzeyi 70ºC ve üzerindeki herhangi bir maddeyle temas ettirilmemelidir. (Su, Çay, Ütü, Sigara, v.b.) Örneğin, Halı üzerinde ütü yapılırken ütüden damlayan suyun ve buharın halıya temas etmemesi için önlem alınmalıdır.

Halı evde fırça vs. ile yıkanmamalı, silinerek temizlenmelidir. Silme işleminde sadece kaliteli bir halı şampuanı kullanılmalıdır. Halı şampuanı kullanırken mutlaka kullanım talimatına uygun olarak sadece köpüğü ile temizlik yapılmalı, halı asla şampuan suyuyla temizlenmemelidir. Temizlikten sonra halı kısa sürede kurutulmalı, asla nemli bırakılmamalıdır. Kurutma işlemi kızgın güneşin altında yapılmamalıdır.

Halı, deterjan sert yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kuvvetli kimyasal maddelerden uzak tutulmalıdır. Bu ve benzeri maddeler asla temizlikte kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür maddeler halı dokusuna zarar vererek halının çürümesine neden olabilmektedir. Genel temizlik için halı şampuan köpüğü yeterli olacaktır.

Halının üzerine dökülen sıvı hemen emici bez, kağıt havlu veya vakumlu süpürge ile halıdan emilmeli ve dökülen maddenin cinsine göre leke çıkarma önerilerimizdeki gibi işlem yapılmalıdır.

Halı yüzeyinde kullanım yoğunluk farkı olan bölgeler arasında görüntü farklılıkları olması kaçınılmazdır. Özellikle düz ve açık zeminli halılarda bu durum daha da belirginleşecektir. Görünüm farklılıklarını azaltmak amacı ile halının yeri belirli aralıkla değiştirilmelidir.

Halılarda görülen gölgelenme üretim kaynaklı bir sorun değildir. Halı üzerindeki kullanım yoğunluk farklılıkları, nem farklılıkları ve zemindeki düzgünsüzlük farklılıklarından kaynaklanan ve özellikle açık zeminli düz halılarda daha görünür olan sorundur.

Özellikle kaygan yüzeylerde kullanılan halılar, üzerinde yürürken hareket etme eğilimi gösterir. Yüzeyle sürtünerek hareket eden halının sırtında zamanla deformasyon meydana gelebilir ve bu deformasyona bağlı olarak hav yüzeyinde görüntü farklılıkları oluşabilir. Gerek kullanıcı emniyeti, gerekse de halının kullanım ömrü açısından, bu tür bölgelerde kullanılan halılarda kaymayı önleyici tedbirler alınmalıdır.

Halı taşınırken veya muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalıdır. Her zaman rulo halinde taşınmalı veya muhafaza edilmelidir. Muhafaza yeri nemli veya rutubetli olmamalıdır.

Kesik elyafla üretilmiş halılarda bir miktar tüy dökülmesi kaçınılmazdır.

d

   
Firmamızda Gar-Mak Endüstriyel Halı Yıkama Makinaları Kullanılmaktadır.
 

Copyright © 2009 - 2023 | Tüm hakları Carpex Halı Yıkama Fabrikası Faruk Bektaş'a aittir.